• Sprawdzony dostawca systemów HR

Aktualności

Aplikacja w chmurze, czyli co to jest SaaS

SaaS, czyli skrót od Software as a Service, to nic innego jak, w dosłownym tłumaczeniu, oprogramowanie jako usługa. Może brzmieć nieco obco, jednak w rzeczywistości pojęcie SaaS jest nam bliższe, niż się wydaje. Dostęp do Internetu jest powszechny, technologia rozwija się coraz szybciej więc coraz częściej korzystamy z usług w chmurze. Tym dokładnie jest SaaS – udostępnianiem oprogramowania zainstalowanego u dostawcy usługi przez Internet. Początki tego rozwiązania sięgają już końcówki lat 90-tych, kiedy to zaczęły pojawiać się pierwsze rozwiązania SaaS będące odpowiedzią na starszy, mniej wydajny model udostępniania oprogramowania, czyli ASP (Application Service Provider). Poprzednie rozwiązanie niosło za sobą o wiele większe ograniczenia (m. in. wymaganą lokalną instalację oprogramowania).

Kiedy korzystać z SaaS?

Coraz popularniejsze stają się rozwiązania chmurowe w branży HR polegające na dostarczaniu programu jako usługi (jak np. system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS czy system kadrowo-płacowy P&I Loga). Myśl o przechowywaniu całej aplikacji „na zewnątrz” dalej przyprawia Cię o zimne poty i gęsią skórkę? Spokojnie – najprawdopodobniej już korzystasz z tego rodzaju usług.

Wystarczy, że używasz poczty e-mail i logujesz się do niej za pomocą Internetu. Oprogramowanie wraz z wiadomościami jest przechowywane na serwerach usługodawcy. Dostęp do tych zasobów uzyskujemy logując się najczęściej przez przeglądarkę Web. Na takiej zasadzie działają usługi typu SaaS. Klient nie płaci za licencję, a za korzystanie z programu. W zamian dostaje pełnoprawny dostęp do aplikacji bez konieczności instalowania jej na swoim sprzęcie. Z rozwiązań chmurowych korzystamy także w przypadku przechowywania danych na wirtualnym dysku (jak np. Dysk Google, OneDrive).

Jest to przykład powszechnego wykorzystania chmury, jednak tego typu usługa idealnie sprawdza się podczas codziennej pracy w firmie, a już szczególnie w przypadku, gdzie dostęp do danego narzędzia potrzebuje więcej niż jedna osoba. Dobrymi przykładami są aplikacje dla działów HR: Portal Pracownika czy Portal Menedżera.

Dlaczego warto korzystać z systemów w chmurze?

Dużą zaletą korzystania z rozwiązania SaaS jest brak konieczności zakupu licencji, co zazwyczaj wiąże się z ograniczoną ilością komputerów, na których możemy korzystać z oprogramowania. Rozwiązania w chmurze umożliwiają korzystanie z narzędzia niezależnie od miejsca czy sprzętu (o ile spełnia podstawowe warunki, jak np. dostęp do Internetu). Obecnie aplikacje webowe coraz częściej są dostosowane do działania zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

Korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS to również zdecydowana oszczędność pieniędzy oraz czasu. Tradycyjne wdrożenia programów mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami, np. zakupu sprzętu niezbędnego do poprawnego działania oprogramowania. W przypadku korzystania z oprogramowania w chmurze zapewnienie odpowiedniej infrastruktury leży po stronie dostawcy, stąd też nie ma obawy, że napotkamy się na niespodziewane wydatki związane z wdrożeniem.

Zaletą korzystania z aplikacji chmurowych jest także gwarancja pracy na najnowszej wersji oprogramowania. Wszelkie zobowiązania dotyczące serwisu leżą po stronie usługodawcy, więc mamy pewność, że nie pominiemy żadnych ważnych aktualizacji które są istotne dla poprawnego działania programu oraz zachowania bezpieczeństwa.

Opłata za SaaS – ceny.

Udostępnianie oprogramowania w modelu SaaS najczęściej odbywa się w ramach subskrypcji – większość usługodawców oferuje abonament roczny, kwartalny lub miesięczny. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, dlatego każda firma oferująca aplikacje w chmurze może to rozwiązanie proponować na różnych warunkach. Należy pamiętać, że w większości przypadków w ramach Software as a Service płacimy za całościową usługę, włączając w to kompleksowy serwis oprogramowania.

Skontaktuj się z naszym działem sprzedaży klikając tutaj aby dowiedzieć się, jakie rozwiązania oferujemy w modelu SaaS.

 

 


Newsy

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Zdrowych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy firma DMZ!

Wdrożenie nowych systemów HR w EATON

Grupa EATON, zajmująca się technologiami zarządzania energią, wdrożyła system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.

Narzędzia od DMZ HR w firmie Nemera

Firma Nemera wdrożyła rozwiązania od DMZ HR - system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.