• Sprawdzony dostawca systemów HR

Aktualności

Tarcza 4.0 coraz bliżej – kiedy wejdzie w życie? Jakie zmiany?

To już najprawdopodobniej ostatnia pomoc od rządu w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Pakiet pomocowy, oprócz wprowadzenia nowych przepisów, precyzuje już obowiązujące oraz przedłuża obowiązywanie wcześniej ustanowionych. Jakie zmiany zakłada projekt tzw. tarczy antykryzysowej 4.0?

1.       Doprecyzowanie zasad wykonywania pracy zdalnej.

Nowe przepisy określają dokładniej warunki, w jakich pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej. Ma to na celu uniknięcie nadużyć związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, np. przez osoby, które nie mają uprawnień do pracowania w ten sposób.

2.       Czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września br.

Dzięki tarczy 4.0 pracodawca będzie mógł wysłać pracownika na zaległy urlop w terminie dogodnym dla pracodawcy, również po 30 września br. Ma to ułatwić planowanie czasu pracy i zapobiec kulminacji pobierania urlopów w okresie wakacyjnym.

3.       Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcie pracownika przestojem ekonomicznym w przypadku odnotowania spadków.

Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca będzie mógł wypłacić wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50 procent, nie niższe jednak niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Taką pensję pracownik może otrzymywać nawet przez rok.  

4.       Umożliwienie wypowiedzenia umów o zakazie konkurencji. 

Wypowiadanie umów o zakazie konkurencji będzie możliwe przez pracodawców, zleceniodawców i zamawiających, podczas trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Dzięki temu zapisowi pracownicy nie będą zobowiązani do zapłaty odszkodowań po okresie obowiązywania umowy z klauzulą zakazu konkurencji.

5.       Maksymalne kwoty odprawy i odszkodowania w przypadku ustania stosunku pracy.

Jeśli firma pracodawcy wykazuje spadek dochodów, może wypłacić pracownikowi maksymalnie 10-krotność minimalnej pensji tj. 26 000 złotych.

6.       Zawieszenie składek ZFŚS.

Dzięki tarczy 4.0, firmy, które odnotują straty w czasie pandemii, będą mogły zawiesić obowiązek płacenia składek dot. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i innych funduszy, które mają socjalny charakter.

7.       Składanie wniosków do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej.

Zmiany mają na celu ograniczenie liczby postępowań wyjaśniających i tym samym przyspieszenie udzielania wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Będzie to dotyczyć wniosków o udzielenie ulgi w spłacie należności z tytułu składek, o świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek

8.       Poszerzenie zakresu podmiotów uprawnionych do skorzystania z FGŚP.

Możliwość otrzymania wsparcia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uzyskają podmioty, które, pomimo spadku obrotów, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy. Dofinansowanie wynagrodzenia pracowników będzie możliwe do wysokości połowy wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dofinansowanie nie będzie przysługiwać do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie było wyższe niż 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

9.       Dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Według projektu ustawy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony do 28 czerwca br. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Okres ten może być wydłużony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów.

Kiedy tarcza antykryzysowa 4.0 wejdzie w życie?

Ustawa została uchwalona przez Sejm 4 czerwca br. Obecnie pracuje nad nią Senat. W projekcie tarczy antykryzysowej 4.0 ustawodawca zaznaczył, że przewiduje wejście w życie projektowanych regulacji „co do zasady z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.

 

Przypominamy, że nasz system kadrowo-płacowy P&I LOGA jest w pełni dostosowany do najnowszych przepisów obowiązujących w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.


Newsy

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Zdrowych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku życzy firma DMZ!

Wdrożenie nowych systemów HR w EATON

Grupa EATON, zajmująca się technologiami zarządzania energią, wdrożyła system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.

Narzędzia od DMZ HR w firmie Nemera

Firma Nemera wdrożyła rozwiązania od DMZ HR - system kadrowo-płacowy P&I LOGA oraz system do zarządzania zasobami ludzkimi KARO HRMS.