• Sprawdzony dostawca systemów HR

Aktualności

5 powodów, dla których warto zdecydować się na outsourcing płacowy

Zastanawiasz się nad wynajęciem firmy outsourcingowej w celu pomocy w wypełnianiu obowiązków kadrowo-płacowych? Jeśli pojawił się taki pomysł to znaczy, że wynika on z jakiejś potrzeby, a więc jest to rozwiązanie odpowiednie dla Twojego przedsiębiorstwa. Jednak jeśli dalej masz wątpliwości, zobacz dlaczego warto skorzystać z usługi outsourcingu kadrowo-płacowego.

1. Zdecydowana redukcja kosztów w porównaniu z utrzymaniem pełnego zespołu kadrowego

Skompletowanie zespołu, który miałby zajmować się kadrami, to nie lada wydatek. Oprócz kosztów samego zatrudnienia pracowników, musimy pamiętać o kosztach, jakie niesie za sobą zakup licencji na oprogramowanie kadrowo-płacowe. Praca w dziale HR to także nieustannie zmieniające się przepisy prawne, a co za tym idzie – szkolenia (często w różnych miejscach w Polsce), które są pracownikom niezbędne do wykonywania swojej pracy, co również niesie za sobą wydatki.

2. Brak konieczności przeprowadzania czasochłonnego procesu rekrutacyjnego

Jeśli już jednak zdecydowalibyśmy się wykorzystać budżet na zatrudnienie specjalisty, nie mamy gwarancji, że znajdziemy odpowiednią osobę od ręki. Każdy rekruter wie, że ciężko jest znaleźć sprawdzonych, pewnych specjalistów. Sam proces znalezienia odpowiednich kandydatów trwa długo, jednak do tego trzeba doliczyć jeszcze okres próbny – to wtedy następuje rzeczywista weryfikacja umiejętności pracownika. Nie musimy o to się martwić, jeśli korzystamy z pomocy firmy outsourcingowej.

Outsourcing HR Plus

Chcesz mieć więcej czasu na

strategiczny HR?

Skontaktuj się z nami

3. Pewność obsługi przez sprawdzonych specjalistów

Odpowiedzialność, jaka ciąży na firmach zajmujących się outsourcingiem, nie pozwala na mierną jakość świadczonych przez nich usług. Wystąpienie choćby jednego poważniejszego błędu u klienta grozi utratą dobrej opinii, a nieraz nawet upadkiem całego biznesu usługodawcy. Z tego powodu możemy mieć pewność, że decydując się na sprawdzoną firmę outsourcingową mamy gwarancję dochowania wszelkich starań, by usługi były świadczone na najwyższym poziomie. Kadry i płace są szczególnie istotne z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa, dlatego firma zajmująca się outsourcingiem HR nie może sobie pozwolić na zatrudnianie niekompetentnych pracowników.

4. Brak troski o nieustannie zmieniające się prawo

Oczywiście, samemu również można śledzić, jakie przepisy i kiedy zostały zmienione, jednak ze względu na ich mnogość będzie to pochłaniać dużo czasu. Dla specjalistów kadrowych jest to jeden z nieodłącznych elementów ich pracy, z tego powodu mamy pewność, że są na bieżąco z najnowszymi przepisami, a my nie musimy się martwić, czy nasze rozliczenia są na pewno zgodne z najnowszym prawem.

5. Zwolnienie pracowników z czasochłonnych, rutynowych obowiązków

Lepsze wrogiem gorszego. Po co więc zajmować się żmudnymi procesami kadrowymi, jeśli możemy oddać te obowiązki w ręce sprawdzonych specjalistów? Dzięki temu odciążymy tzw. pion administracyjny od procesów, które pochłaniają wiele czasu i energii, a pozwolimy za to skupić się na sprawach istotnych dla naszej firmy, którymi mogą się zajmować jedynie osoby znające specyfikę przedsiębiorstwa „od środka”.


Outsourcing płacowy to niewątpliwie wygoda i oszczędność nie tylko pieniędzy, ale i czasu, jaki poświęcany jest procesom kadrowo-płacowym. Takie rozwiązanie to także pewność obsługi przez specjalistów a także gwarancja zgodności z bieżącymi przepisami.


 


Newsy

Płaca minimalna 2021. Ile wyniesie pensja netto i brutto w 2021 roku.

W 2021 roku płaca minimalna ulega kolejnej podwyżce. Zobacz ile wyniesie minimalne wynagrodzenie krajowe brutto i netto oraz stawka godzinowa na 2021 rok.

Praca zdalna w czasie kwarantanny – czy można pracować na kwarantannie?

Czy pracownik może pracować zdalnie podczas kwarantanny lub izolacji? W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej pytań o pracę zdalną w czasie kwarantanny.

Gruntowne zmiany w Menard

Z przyjemnością informujemy, że na produktach od DMZ będą pracować nowi użytkownicy, a dokładniej pracownicy firmy Menard! Jest to spółka będąca częścią grupy Soletanche Freyssinet, do której należy również nasz kolejny klient, Soletanche Polska.